Badania wydolnościowe
Pracownia Badań Czynnościowych Człowieka
Pracownia Badań Czynnościowych Człowieka AWF Katowice daje możliwość wykonania kompleksowej oceny wydolności fizycznej badanych osób. Pracownia wyposażona jest w sprzęt najwyższej, światowej jakości, co potwierdzają liczne przeprowadzone badania naukowe.
Na stanie Pracowni znajdują dwie bieżnie mechaniczne, dwa cykloergometry oraz dwa ergospirometry, umożliwiające zarówno diagnostykę wydolności aerobowej, jak i anaerobowej. Ponadto na wyposażeniu Pracowni znajduje się ośmioelektrodowy analizator składu i masy ciała. Posiadamy również możliwość wykonania zarówno podstawowych jak i zaawansowanych oznaczeń biochemicznych, umożliwiających pełną ocenę stanu wytrenowania sportowca, jak i na obserwacje indywidualnych reakcji organizmu na zadany wysiłek. Aparatura, w jaką została wyposażona Pracownia pozwala na szybkie wykonywanie wielu oznaczeń chemicznych, enzymatycznych, elektrolitowych, czy też gazometrycznych, umożliwiając tym samym wnikliwą ocenę stanu funkcjonalnego sportowca w danym momencie. Standardowo w Pracowni wykonywane są oznaczenia m.in. zmian aktywności enzymów: kinazy keratynowej (CK), dehydrogenazy mleczanowej (LDH), a także mocznika, kreatyniny, stężenia elektrolitów, glukozy, trójglicerydów, cholesterolu oraz równowagi kwasowo-zasadowej. Badania wykonywane są przez wyspecjalizowany personel naukowo-medyczny, posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe, natomiast interpretacja wyników wraz z konsultacjami dokonywana jest przez dr Tomasza Zająca. W swojej ofercie posiadamy autorskie rozwiązania dla potrzeb większości dyscyplin sportu, istniej również możliwość skonsultowania i wdrożenia Państwa propozycji.
Przez wiele lat istnienia Pracowni udało się nawiązać współpracę z wieloma wybitnymi sportowcami oraz klubami sportowymi, na różnym szczeblu rozgrywkowym, z czego jesteśmy wyjątkowo dumni i zachęcamy wszystkich do zapoznania się z naszą ofertą i możliwościami.
ROLA BADAŃ WYDOLNOŚCIOWYCH
Zarówno w procesie selekcji jak i monitoringu treningu sportowego istotną rolę odgrywają badania wydolnościowe. Pozwalają one zarówno na skuteczne wykrywanie wrodzonych predyspozycji wysiłkowych, a także umożliwiają ocenę aktualnego stanu wytrenowania oraz analizę przebiegu zmian adaptacyjnych pod wpływem realizowanego treningu. W efekcie umożliwia to opracowanie skutecznych metod treningowych dla danego sportowca, co ma decydujące znaczenie dla dalszej poprawy stanu wytrenowania w odpowiednim czasie.
Systematycznie wykonywane badania wydolnościowe umożliwiają pełną indywidualizację obciążeń treningowych dla każdego badanego, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju formy sportowej. Niskie obciążenia treningowe, będące zbyt słabym bodźcem, nie spowodują zmian adaptacyjnych w organizmie, z kolei zbyt duże obciążenia mogą spowodować zmiany patologiczne, przyczyniające się do wystąpienia stanu przetrenowania. Dlatego optymalny dobór bodźców nabiera szczególnego znaczenia dla efektywnego procesu treningowego.
IDENTYFIKACJA POTENCJAŁU SPORTOWEGO U DZIECI I MŁODZIEŻY
Wybór właściwej dyscypliny sportu, zgodnej z wrodzonymi predyspozycjami danego osobnika, to jeden z istotnym problemów sportu wyczynowego. Innym jest właściwy system szkolenia, zapewniający optymalny rozwój kariery sportowej, bez istotnego uszczerbku na zdrowiu. Z doświadczeń własnych i z badań naukowych wiemy, że tysiące młodych ludzi uprawiających sport, nie jest zadowolona ze swoich osiągnięć sportowych, twierdząc, że ich proces szkolenia i wyniki są dalekie od optymalnych. W tym przypadku wkraczamy z Pracownią Badań Czynnościowych Człowieka oraz programem, zajmującym się identyfikacją oraz monitorowaniem procesu treningowego. Jest ona nastawiona na dzieci i młodzież uprawiającą różne dyscypliny sportu, zarówno na etapie szkolenia wszechstronnego, ukierunkowanego oraz specjalistycznego. Proces monitorowania powinien mieć charakter ciągły i dynamiczny, a więc powinniśmy stosować określone pomiary systematycznie, co kilka miesięcy, i odpowiednio zmieniać zakres pomiarów, czyniąc je bardziej specjalistycznymi. Nie każdy może być wybitnym wokalistą czy malarzem, jak również nie każdy będzie mistrzem Olimpijskim czy rekordzistą świata. Trafna ocena budowy ciała oraz precyzyjna diagnoza potencjału sprawnościowego i wydolności organizmu umożliwi ukierunkowanie młodego człowieka na uprawianie sportu wyczynowego, natomiast w przypadku braku talentu, pozwoli skierować go na ścieżkę rekreacji, ograniczając przeciążenia organizmu i uszczerbki na zdrowiu.
Rodzaje wykonywanych testów/ badań:
1. POMIAR MASY I SKŁADU CIAŁA
Analizator InBody 570 dokonuje pomiaru poprzez bioimpedancję, która polega na zmierzeniu całkowitego wypadkowego oporu elektrycznego ciała oraz użycie prądu o danej częstotliwości i natężeniu, przy zastosowaniu zestawu elektrod powierzchniowych połączonych z analizatorem komputerowym. Jest to idealna metoda analizy składu ciała, ponieważ stanowi wiarygodny, nieinwazyjny, bezpieczny i skuteczny sposób badania masy i składu ciała zawodników. Test InBody umożliwia ocenę zmian składu ciała podczas programu dietetycznego i/lub ćwiczeń fizycznych, przez co możliwe staję się maksymalne zindywidualizowanie diety oraz dobranie odpowiedniego programu treningowego.
2. POMIAR WYSOKOŚCI CIAŁA INBODY
Do pomiaru używany jest bardzo precyzyjny wysokościomierz InBody BSM170. Poznanie dokładnego wzrostu badanego znacząco wpływa na wyniki kolejnych testów i pomiarów. Za pomocą wzrostomierza obliczany jest także współczynnik PHV u dzieci i młodzieży.
3. TEST WYDOLNOŚCI BEZTLENOWEJ (ANAEROBOWEJ) – WINGATE
Jeden z najbardziej wiarygodnych testów wykorzystywanych do oceny wydolności beztlenowej. Test wykonywany jest na cykloergometrze rowerowym Lode Excalibur Sport lub Brachumera Sport, w którym można mechanicznie regulować opór wywierany na pedały, uzyskując w ten sposób zmianę mocy, zależną od rytmu pedałowania/kręcenia. Test pozwala na uchwycenie dynamiki zmiany mocy, jej spadku w miarę upływu czasu trwania testu. Wielkość obciążenia dobierana jest indywidualnie w zależności od masy ciała badanego. Istnieje możliwość wykonania testu wykorzystując pracę kończyn górnych jak i dolnych, z wybraniem dowolnego przedziału czasowego pomiędzy 6 a 60 sekund.
4. TEST WYDOLNOŚCI TLENOWEJ (AEROBOWEJ) NA CYKLOERGOMETRZE – VO2MAX
Test wykonywany jest na cykloergometrze Lode Excalibur Sport o stopniowo wzrastającej intensywności. Celem testu jest określenie oceny wydolności aerobowej (tlenowej) w oparciu o wskaźnik wielkości maksymalnego minutowego poboru tlenu (VO2max). Przed przystąpieniem do testu badany ma możliwość regulacji poszczególnych elementów ergometru (kierownica, siodełko) oraz doboru odpowiedniego protokołu w zależności od potrzeb lub parametrów fizycznych (masa ciała, wzrost, masa mięśniowa). Próbę wysiłkową wykonujemy do momentu subiektywnego odczucia wyczerpania badanego (do odmowy). Podczas testu analizujemy wybrane wskaźniki układu oddechowego oraz krążenia, m.in.: minutowy pobór tlenu (VO2, VO2/kg), wentylację minutową płuc (VE), częstotliwość oddechów (BF) oraz częstość skurczów serca (HR) itp.
5. TEST WYDOLNOŚCI TLENOWEJ (AERONOWEJ) NA TRENAŻERZE Z WŁASNĄ RAMĄ ROWEROWĄ – VO2MAX
Test wykonywany jest na trenażerze firmy Cyclus2 z możliwością wykorzystania ramy własnego roweru szosowego, torowego, górskiego, triathlonowego itp. Dzięki takiemu zastosowaniu zawodnik otrzymuje wierne odwzorowanie rzeczywistej jazdy jednośladem a uzyskane wyniki testu są jeszcze bardziej wiarygodne. Podobnie, jak w przypadku próby wykonywanej na cykloergometrze test wykonywany jest o stopniowo wzrastającej intensywności (możliwość zastosowania dowolnego protokołu).
6. TEST WYDOLNOŚCI TLENOWEJ (AEROBOWEJ) NA BIEŻNI – VO2MAX
Test wykonywany jest na bieżni mechanicznej HP Cosmos, o stopniowo wzrastającej intensywności. Celem testu jest określenie oceny wydolności aerobowej (tlenowej) w oparciu o uzyskany wskaźnik maksymalnego pułapu tlenowego (VO2max). Próbę wysiłkową wykonujemy do momentu subiektywnego odczucia wyczerpania badanego (do odmowy). Podczas testu analizujemy wybrane wskaźniki układu oddechowego oraz krążenia, m.in.: minutowy pobór tlenu (VO2, VO2/kg), wentylację minutową płuc (VE), częstotliwość oddechów (BF) oraz częstość skurczów serca (HR) itp. Istnieje możliwość wcześniejszego, indywidualnego zaprogramowania protokołu wykonywanego testu lub wybrania jednego z kilkunastu dostępnych np. protokół rampowy, z kątem nachylenia, stopniowaną zmianą prędkości itd.
7. ANALIZA STĘŻENIA MLECZANU WE KRWI
Pomiar stężenia mleczanów we krwi podczas prób wysiłkowych dokonywany jest metodą enzymatyczno-amperometryczną za pomocą precyzyjnego analizatora firmy EKF Biosen C-Line.